Halitóza (zápach z úst)

Halitóza, jinými slovy chronický zápach z úst, je stav, kdy z úst osoby vychází nepříjemný zápach. Každodenní „ranní dech“, s nímž se většina lidí probouzí, není halitóza. Není to ani pětiminutový zápach z úst, který příležitostně pociťujete po konzumaci těžkého kořeněného exotického jídla. Skutečná halitóza je trvalý zápach, který nezmizí ani po vyčištění zubů, použití zubní niti a vypláchnutí úst.

Odhaduje se, že každý třetí dospělý trpí halitózou (nebo špatným dechem). V 90% případů je příčina halitózy lokalizována v ústní dutině a 60% z nich je spojeno s onemocněním dásní: zánětem dásní nebo periodontitidou. Zubní kaz, onemocnění dásní, popraskané výplně a ne zcela čistá zubní náhrada, to vše jsou potenciální podezřelí.

Halitóza má řadu jiných příčin. Jsou zde dietetické faktory. Strava s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů, kyselé potraviny, sladkosti a samozřejmě stálá konzumace cibule a česneku určitě způsobí, že budete mít dech jako kyselé mléko. Stejně tak i nadměrná konzumace kávy a alkoholu. Konzumenti tabáku jsou ohroženi ještě více.

Protože většina příčin halitózy pochází z úst, Vaším prvním krokem by mělo být přehodnocení techniky čištění zubů a vyplachování úst. Čištění zubů je sice nezbytné, ale zásadní význam má, abyste se zaměřili také na jazyk – na něm žije velké množství bakterií, které způsobují zápach z úst.
Pokud nezpozorujete zlepšení, Vaším dalším krokem bude návštěva zubního lékaře. Je lepší se nyní poradit s odborníkem, než později absolvovat složitou léčbu. Neváhejte se objednat na preventivní prohlídku.

Halitóza (zápach z úst)